Domácí ultra účinný gel do WC proti vodnímu kameni ZERO WASTE
I kdyby jen pár z vás, mých milých čtenářů, použilo tenhle recept po dobu jednoho roku, bylo by tu o slušnou hromádku zbytečného plastu míň. Jak se říká, troška k trošce 🙂
Věděli jste, že většina plastu, co byl kdy vyroben, stále ještě někde na světě existuje?
Plasty jsou v mnoha oblastech nenahraditelné a jedná se o docela fajn vynález. Problém nastal, když ho lidé začali používat jednorázově. Rozložit se, mu zabere věky a díky zakořenělému plastovému používání využij a vyhoď, není zrovna předurčen k recyklaci. Vzhledem k tomu, že plast vydží celá desetiletí, přijde mi škoda ho, když už ho tu máme (a na dlouho), nijak dál nevyužít.
Jedna z oblastí, která nutně potřebuje zhodnocení recyklačním okem je plast používaný v drogerii. Narozdíl klasických PET, drží tvar a je pevný. To je výhoda. Plast to není nijak krásný, ale to nevadí, protože je ukryt ve skříňkách pod umyvadlem, nebo jinde mimo oko a dosah dětí. Přijde mi, že je tedy škoda tu pixlu nepoužít znova. Někteří výrobci nabízí čistící materiál k doplňování, ale i ty obaly jsou z plastu, k tomu ještě takového, který se nedá použít znova. Za mě je to blbost, ale chápu, že obchodník chce prodat, i když to třeba nemá úplně ekologický smysl.
Teď k náplni: Vřes, který je právě v plném květu, dodá gelu antibakteriální a protiplísňové účinky, díky kyselině citronové je gel plně konzervován. Kyselina citronová je přirozeným bojovníkem proti kameni vodnímu i močovému. Je netoxická, takže nepřitíží zahrádce, pokud používáte septik. Vůni zajistí citronová verbena. Barvu, jsem též doladila k dokonalosti. Zvolila jsem intenzivní zelenou – inspirací mi jsou veškeré gely do WC, které jsou, z jakéhosi mě neznámmého důvodu, laděny do intenzivní zelené či modré.
Budete potřebovat:
500ml měkké vody (filtrované, nebo destilované..)
1 trs květu vřesu (pokud tohle nečtete v létě a vřes nemáte, nevadí, můžete ho vynechat)
100g kyseliny citronové (k dostání zde)
3g xanthanu – díky němu vytvoříme z vody gel (k dostání zde)- Pokud byste si chtěli vyrobit gel, který bude dostatečně tuhý, aby mohl být umístěn do nádobky v míse. Budete potřebovat xanthanu 20g.
0,01g zeleného barviva (k dostání zde)
1ml parfémového oleje Citronová verbena (k dostání zde)
Hotový balíček na výrobu této zelené parády najdete tady.
Vřes naložte přes noc do vody, přelijte před sítko. Ponechte si jen čistou vodu. Do vody nasypte kyselinu citronovou a nechte ji rozpustit. Můžná bude třeba trošku pomíchat.
Pak přihoďte barvivo, nechte rozpustit. Do obarvené vody vsypte xanthan.
Vemte tyčový mixer a ‚vytyčujte‘ ze směsi gel. Trvá to asi 1-2 minuty. Do gelu vkápněte parfém a je to.
Celkově je to setsakramensky levná záležitost, která je hotová šup šup a možná i rychleji.
Pak tu mám, ne jednu, ne dvě, ale už skoro tři knihy plné návodů jak na to:
Díky za recept. 🙂 A jak se pak takový gel používá?
1x týdně. Klasicky jako normální čistič WC.
Výrazné barvy kupovanych gelu jsou proto aby nas upozornili na to že se to nekonzumuje 😀
Kde mam vzit vres když bydlim v paneláku? To ted vsichni z města vyrazi do hor a hromadně tam vres oškubou?
Některé přísady do domaciho gelu maji také plastové obaly.
Ale jinak idea dobrá, taky se doma pokousim vyrábět kdeco, bavi me to.
aj bez vřesu to jde. nebo vybrat jinou bylinku, která má antistepický účinek. 🙂 máta, eukalypt, rozmarýna, levandule..
Dobrý den, ráda bych tento recept vyzkoušela, tak mám dotaz, ať už vřes nebo jiné byliny se mají macerovat suché nebo čerstvé? A ve studené vodě nebo teplé? Díky
Dobrý den, dá se ten xanthan něčím nahradit? děkuji
Dobrý den, Xanthan se dá nahradit jiným zahušťovadlem.. např natrosol, lecitin…
Krásný den! Prosím, jak dlouho takový gel vydrží v láhvi ( ve skle)? ..a jen dotaz – bez barviva by se to neobešlo? Fandím vám v této bezodpadové myšlence. Když si ale představím, že musím koupit destilovanou láhev (takže se stejně plastové flašce nevyhnu), musím objednat přes e-shop všechny ingredience ( další odpad + ekologická stopa v podobě dopravy), tak mi přijde výhodnější koupit eko výrobek v drogerii??..Nebo se pletu?..možná mám jen špatný pohled na věc..prosím o váš názor, děkuji..p.s. bezobalový obchod v blízkosti nemáme..
Rozumím, je to frustrující! Myslím ale, že budoucnost nám přinese mnoho bezodpadových možností a řešení. Už to jinak prostě nepůjde. 🙂 Nu, a znát recept bude jen výhoda!
Čítala som, že zvlášť modrá farba sa využíva v reklame napr. aj pri vložkách je tá tekutina vždy modrá) a na čistiacich výrobkoch, pretože mozog reaguje na modrú ako na farbu čistoty a hygieny. A za 2.modrá farba rozžiaruje bielu, takže sa nám všetko javí belšie. Je to o psychológii a vnímaní. A pravdu povediac, viac sa stretávam s modrými ako zelenými prostriedkami.
Těžko říct. Mě se zelená líbí, ale je pravda, že ta barva tam k ničemu není, je to jen pro oči, aby se to líbilo, aby to bylo vidět. U těch vložek modrou barvu chápu, všechno ostatní by bylo .. inu ekl.. 🙂