Říká se, že stěhování končí vybalením poslední krabice. Jak tedy definovat náš mezistav, pokud naše první krabice čeká na vybalení? Koukám na tu stěnu banánovek a říkám si, jestli mi vůbec ty věci v nich ukryté, chybí. Je až s podivem, jak málo toho člověk doopravdy k životu potřebuje a kdyby zmizely, tak by to ani tak moc nevadilo. Dokonce ani děti se neshání po legu, protože celý dlouhý den lítají po venku a pozorují přírodu, která tady v posledních týdnech prošla metamorfózou. God bless venkoff! Protože jsme kapku výš, nadmořskou výškou měřeno, kvete tady všechno mírně opožděně. Proto ještě máme fialky, které si zpracujeme tak, aby nám vydržely delší dobu. Fialka je léčivka, která se používá do čajových směsí, koupelí, je super na kašel, virózy, čistí krev a co se málo ví, je dobrá také do domácí kosmetiky. Nejlépe je účinná na jizvy a popraskanou kůži a my si z ní budeme vyrábět pomádu na suché rty a popraskané koutky.
Výtažek získáme naložením kvítků do oleje. Fialka vonná právě dokvétá, takže ještě máme čas. Sbírejte podle nosa :-), nejúčinnější kvítky nejvíce voní.

 

Budete potřebovat
hrst čerstvých fialek
50-100 ml kvalitního oleje  (doporučuji mandlový, k dostání tady)
filtrovací plátýnko (pokud nemáte tuhle základní výbavičku, pořiďte tady)
zavařovací sklenici nebo dózu

Nasbírejte kvítky na nějakém čistém místě v přírodě a oddělte stonky od kvítků.

Kvítky nasypte do sklenice a zalijte olejem tak, aby kvítky nevyčuhovali. 🙂 Zašroubujte.

Nechte stát 1 týden a pak přelijte přes jemné plátno. Skladujte v chladu. Olejový výtažek můžete používat přímo na kůži, do olejové koupele, v následujícím receptu ho použujeme do supr-dupr pomády na rty.
Trvanlivost výtažku je dle trvanlivosti použitého oleje.

Co takhle si udělat ještě něco dalšího?

Viděli jste seriál receptů na Stream.cz? Tady máte první recept. Domácí gel na praní:

 

https://www.stream.cz/homemade/10005694-gel-na-prani

Balíkovská nabídka kniha + 100,- Kč

http://www.essential.cz/www-essential-cz/eshop/36-1-KNIHA-Delame-si-to-doma-sami