U domácího tofu byla připomínka, že kupovaný sojový mlíko je hrozně drahý. Je to tak, tady je recept na čerstvé domácí sojové mléko, které vám nějakou tu kačku ušetří. Tohle mléko vám v lednici vydrží 1 týden a pokud budete při chuti, můžete si ho povařením s cukrem a pravou vanilkou nebo skořicí udělat na sladko.

Budete potřebovat:
1 díl sojových bobů
8 dílů vody
špetku soli
plátýnko
Pokud chcete ochucené mléko pak
cukr, skořici nebo pravou vanilku dle chuti

Sojové boby přes noc namočte. Do dalšího dne by měly změknout a zdvojnásobit svůj objem. Pokud tomu tak není, nechte je namočené dokud se tak nestane.
Vodu slijte a boby důkladně propláchněte. Pokud si s tím chcete pohrát, můžete boby odšlupkovat, mléko má potom jemnější chuť. Nejlépe se to dělá tak, že boby ponoříte do vody a oběma rukama je o sebe třete dokud se šlupky neoddělí, jsou lehké takže zůstanou na hladině, jednoduše je scedíte.
Po částech pak rozmixujte boby na kaši, trvá to asi 3-5 minut. Přes plátýnko důkladně přeceďte. Ta hmota co vám zbyde se jemnuje Okara a dá se použít do pečení, takže nevyhazovat. Samotné mléko přiveďte do varu, pak stáhněte plamen přidejte špetku soli, eventuelně cukr, vanilku nebo celou skořici a vařte na mírném ohni asi 20 minut. Při vaření mléko sledujte, rádo totiž vybublává.
Nechte schladit na pokojovou teplotu, seberte škraloup, pokud se vytvoří. Uchovávejte v lednici, kde vydrží tam až 1 týden.

 

Líbil se vám tenhle recept? Zkoukněte další návody,  budete je milovat!