Tak ani nevím proč, dnes mě napadlo, že by bylo dobré popsat výrobu domácí pálenky. Třeba se to bude hodit, že jo… Na pálenku je nejlepší použít ovoce, které má dostatečné množství cukru. U nás jsou asi nejoblíbenější švestky, meruňky, blumy, třešně, višně..

Budeme potřebovat:
10kg švestek (zralých, čistých, nezkažených)
kvasnice – nemusí být, ale půjde to lépe a rychleji (pokud nevíte, která bije, googlujte ‚enzym pro ovocný rmut‘)
nádoba na kvašení (plastová, dřevěná, s neprodyšným závěrem)
plátýnko na destilaci

Nejdůležitější částí přípravy pálenky je určitě čištění ovoce. Dejte si záležet, do kvasu nesmí jít žádné zkažené ovoce, listí, stopky, špína… Pecky se nesmí porušit, znehodnotily by vám celý nápoj. Po očištění je potřeba ovoce rozdrtit, nejjednodušší metodou u peckovitého ovoce je rozšlapání (ve 100% čisté vaničce 100% čistými holínkami). Přidejte kvasnice dle návodu.
Takto připravený rmut přelijte do nádoby ve které necháte kvasit. Nádobu před tím vyvařte, vymyjte, vydezinfikujte co to dá, ať je jak od chirurga :).
Naplňte rmutem, ne až po okraj, protože kvašením hmota nabude.
Nádobu uzavřete a děj se vůle boží. Kvašení má několik fází, které můžete pozorovat pěkně z gauče. Nádobu si nechte v obýváku, protože kvašení je rychlejší při pokojové teplotě. Uvidíte, že bude na co koukat.. To, že je dokvašeno poznáte tak, že ustane bublání.
Doba je individuální, záleží na tom, zda a  jaké jste použili kvasnice, ovoci a dalších okolnostech. Po skončení kvašení je možné destilovat. Pokud nemáte destilační nádobíčko, poslouží vám dobře plátýnko. Tak na vaše! 🙂

Další nápady, které by se vám mohly líbit: