Domácí bio šampon
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = „//connect.facebook.net/en_GB/all.js#xfbml=1“; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, ‚script‘, ‚facebook-jssdk‘));Pokud máte chuť vyrobit si vlastní čerstvý voňavý šampon budete překvapení jak jednoduché a levné to je. Ušetříte peníze a své vlasy chemie a konzervantů. Pokud máte v květináči bylinky a na zahrádce nějakou tu kopřivu, tím líp.
Co budete potřebovat:
– lahvičku na šampon
– bylinky (mastné vlasy: kopřiva, pampeliška; suché vlasy: meduňka, černý bez, proti lupům: máta, pokud máte vlasy normální, je to na Vás, kterákoli bylinka jim udělá dobře)
– pár kapek esencialního oleje dle Vaší chuti a nálady, já mám ráda citronelu, levanduli, mátu. (vybírat můžete ZDE)
– 4 lžíce nastrouhaného olivového mýdla (koupit můžete ZDE)
– převařená destilovaná voda
– pokud chcete prodloužit trvalivost šamponu tak i konzervant (ZDE)
![]() |
Kostka Olivového mýdla 300gr. |
Postup:
Převařte 1 hrnek vody.
Vmíchejte nastrouhané olivové mýdlo.
Přidejte 2 kapky esenciálního oleje a hrst bylinek dle Vašeho výběru.
Vše nechte tak do druhého dne, poté sceďte, přelijte do lahvičky a je to. Skladujte v chladu, vydrží až týden.
Tip:
Vlastní lahvičky na šampony si můžete vyrobit a ozdobit ze skleněných dóz sami a vytvořit tak originální dárek nebo dekoraci do koupelny.
Další nápady, které by se vám mohly líbit:
Prosímvás kolik toho mýdla teda? ve výpisu ingrediencí jsou 4 lžíce a v postupu potom 2 lžičky…děkuju.. Lenka
Ahoj, moc vás zdravím a děkuji za skvělé stránky. Šampon jsem udělala dvakrát. Nejprve z olivového mýdla, podruhé z dětského mýdla (našla jsem na internetu), jako bylinky jsem použila sušené (samosbírané) kopřivy a musím říct, že to není ono. Vlasy mám normálně hodně mastné a s "normálním" šamponem musím umývat obden, s tímto šamponem mi přišly vlasy špatné už hned po umytí – takové ztěžklé, bez života, neoživené, a když uschly, byly jakoby hned mastné. Zkusila jsem několikrát dát šamponu opravdu málo a poooořádně vymýt, pak jsem zkusila dát šamponu hodně a vymýt tak normálně (zkoušela jsem měsíc a poctivě vyzkoušela opravdu různé dávkování šamponu) a pořád ten stejný pocit…nicméně, nechci házet flintu do žita a proto chci zkoušet dál..myslím, že problém je asi v ingrediencích – a to mýdlo. Nemáte někdo zkušenost s tím, čím by se mýdlo dalo nahradit? Nebo jak jinak by se dal šampon vyrobit? Díky moc 🙂
tento „film“ na vlasech Vám bude dělat jakékoliv mýdlo – je to jeho vlastnost. Mě, protože mám vlasy jemné, tato vlastnost vyhovuje. Asi bude záležet na každém jednotlivci. Pokud ale máte hned po umytí vlasy mastné, dejte více šamponu. Resp. rozdělte si dávku na několik čáastí a aplikujte na více míst hlavy. I např ze spodu hlavy u krku. To mi pomohlo. Nejsem zakladatelka těchto stránek, ale užívám tento šampon.
Dobrý den, tak to mě mrzí že máte takovéhle patálie. Musíme to ale vychytat aby to fungovalo. U nás teda spokojenost a to mám já i děti uplně jinou kvalitu vlasů. Napadá mě ještě jestli nemůže být pes zakopán ve tvrdosti vody, to kvalitu mytí ovlivňuje a možná v této kombinaci, to působí takovéhle extra problémy.
Dobrý den, děkuji za odpověď. Zkusím tedy nějakou kupovanou vodu…kolik šamponu dáváte? (dávkování jako s "normálním" šamponem)? Možná zkusím i jinou bylinku než kopřivy…
Dobrý den, zkuste na vlasy použít jedlou sodu – 2 kávové lžičky rozpustit ve sklenici vody, tímto umýt vlasy, opláchnout a poté přelít vodou s octem (cca lžíce na 0,5l vody; místo vody lze použít kopřivový, černý či jiný čaj). Po olivovém mýdle se mi dělaly lupy, ale tenhle mycí prostředek mi naprosto vyhovuje, a podle všeho i mým vlasům. Marie
Dobrý den :)mýdlo na mytí vlasů nebývá optimální, pokud z kohoutku teče tvrdá voda – teoreticky by se tomu mohlo dát předejít měkčením, do receptu na šampón přidat sodu.Pokud používáte bylinkový odvar, je pro prodloužení trvanlivosti zásadní odfiltrování všech zlomků – v domácích podmínkách bych doporučila dvojnásobnou filtraci přes kávový filtr.Je možné spláchnout bylinky a konzervaci v jednom použitím alkoholových a gylerinových extraktů – konzervačně působí výsledná koncentrace ethylalkoholu 15%, resp. 30% glycerinu (a kombinace, přičemž 1% ethylalkoholu nahrazují 2% glycerinu).Adéla R. Seidlová
skvelý šampón je obyčajný med, ktorý sa použije na vlasy úplne rovnako ako bežný šampón. Vlasy nie sú vôbec mastné, ale ani nie moc jemné a rozlietané. Zaujímavé, že v kombinácii s teplou vodou ten med nelepí. Na záver je možné použiť napr. na tmavé vlasy čierny čaj s bergamotom, aby vlasy aj trošku voňali, prípadne med zmiešať s pár kvapkami nejakej silice. Mám takú 50 ml sklenenú nádobku, pôvodne z pleťového krému, kde si vždy odoberiem asi polievkovú lyžicu medu a do toho dám voňavý olejček (skúšala som levanduľu a pomaranč), keďže med mám domáci, je hustejší než ten z obchodu, prilejem pred použitím ešte trošku teplej vody a riadne pretrepem, aby neboli cukornaté hrudky. Je to fakt skvelé a hlavne sa mi po tom nerobia lupiny ako z bežných šampónov.
Použila jsem vodu destilovanou a zatím to vypadá, že to bude OK, tak třeba zkuste tu destilku 🙂 Jinak se mi nechtělo to cedit, tak to mám i s kopřivou, ale nevadí 🙂 Olga.
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jestli přidáváte čerstvé, nebo sušené bylinky? Děkuji
Ráda bych ti odpověděla, jenže nevím🤗
Já dala bylinku sušenou, dokonce i jinou, než zde stojí, a to šalvěj..nic jiného jsem zrovna doma neměla a…znáte ten pocit, že neví chcete hned:-). Celá dávka padla na jedno mytí, je to nezvyk, když to nepění.Vlasy v pohodě..ale krom sklonu k maštění nemám problém s kvalitou a kvantitou ani normálně.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik mám přidat toho konzervantu? Celou lahvičku (20 ml)nebo stačí pár kapek na jednu dávku? Děkuji Eva
..jo v lahvičkách v koupelně by to vypadalo jistě šumně,a le vylučuje se to s tím chladem… teda aspoň u nás doma:-).
Ahojte,ak si umývate vlasy mydlom – či už tekutým alebo pevným – VŽDY si musíte vlasy opláchnuť kyslým roztokom (na 1/2 l vody 1 pl octu). Jednoducho povedané, mydlo má pH zásadité a naše vlasy majú radšej pH kyslé. Kyslý roztok teda nadobudnutú nerovnováhu napraví. :-)Namiesto octu sa dá použiť aj šťava z citrónu.
[…] Domácí bio šampon […]
[…] Domácí bio šampón výroba zde, […]
Zkusím to🙃